Android Ash

Ash, syntetický zaměstnanec společnosti Weyland-Yutani byl vytvořen někdy na počátku 22.století jako Hyperdyne Systems 120-A/2. V roce 2122 sloužil jako vědecký důstojník na palubě komerčního tažného vozidla USCSS Nostromo, během jeho osudné plavby, kde došlo na planetoidu LV-426 k setkání s vetřelcem. Tento incident nakonec vedl nejen ke zničení lodi, ale také k téměř kompletní ztrátě posádky (přeživší Ellen Ripley).

Ashova syntetická povaha byla pro ostatní členy posádky tajnou informací. Předpokládalo se, že je jen dalším člověk, který byl na loď přidělen. Ve skutečnosti se však jednalo o tzv. „spícího agenta“, který byl umístěn na palubu Nostromo s jediným úkolem – zajistit a transportovat vetřelce do sídla Společnosti, která ho měla v plánu studovat a získané poznatky použít v divizi biologických zbraní.

Od samého počátku filmu je postava Ashe rezervovaná a poněkud izolovaná od ostatních, což si však divák může vysvětlit jeho pozdním nástupem na plánovanou misi (nahradil původního vědeckého důstojníka pouze dva dny před jejím zahájením). Od zachycení údajného SOS signálu je to však právě Ash, který důrazně opakovaně upozorňuje na regulativa smlouvy se Společností.

Po přistání a napadení Kayna jakýmsi neznámým parazitem, i přes přímý rozkaz nadřízeného důstojníka Ellen Ripley, vpouští infikovaného člena posádky na palubu. Když se na scéně objevuje Chestburster, Ash jediný zachovává neutrální postavení, je víceméně chladný ke smrti svého kolegy, a navíc zabraňuje Parkerovi v jeho pokusu o Chestbursterovo zneškodnění.

Později, když se Ripley dozvídá o Ashově speciálním rozkazu, tedy přivést vetřelce za každou cenu, se ji Ash pokusí zabít. Po tom, co mu Parker v obraně Ripley urazí hlavu se ukazuje, co je Ash vlastně zač. Než je Ash finálně zničen plamenometem, stihne po svém opětovném zapojení ještě vyjádřit své pohrdání člověkem a obdiv k vetřelci: „Obdivuji jeho čistotu, schopnost přežít neovlivněnou svědomím, výčitkami nebo iluzemi morálky“.