Vetřelec – Big Chap (Trubec – Drone)

Drone (nebo také Big Chap) je dospělou formou druhu Xenomorph XX121 a velmi často je uváděn jako tzv. „základní kasta“. Pomocí pryskyřičného sekretu, který produkuje, pomáhá konstruovat „úl“, kde shromažďuje hostitele pro transfekci či možnou mutaci. Big Chap je charakteristický hladkou hlavou, výškou cca 2,4 m a průměrnou délkou 4,2 – 4,3 m včetně ocasu.

Dronové se vyvíjí z lidských hostitelů a díky tomu jsou převážně bipední. Mají tmavou barvu, obvykle černou, s šedým zabarvením hlavy. Jejich charakteristickými rysy jsou již výše zmíněná hladká hlava, hřbetní trubice, prsty na rukou a ostnatý ocas, který může být použit jako impozantní nástroj k útoku. Jejich specifickou vlastností a zároveň zbraní, jenž se nevyskytuje u žádného zatím známého druhu, je schopnost plivat kyselinu.

Při útoku primárně využívají momentu překvapení a téměř nikdy nespolupracují s jinými Xenomorfy, výjimku představuje pouze spolupráce v „úlu“.

Ukázalo se, že jsou inteligentní a trpěliví. Obvykle si k napadení vybírají místa, se kterými mohou splynout a setrvávají na nich do chvíle, kdy se jejich oběť dostane na dostatečnou vzdálenost.

V prodloužené verzi Vetřelce (Alien), Ash teoretizuje, že Drone je přinejmenším stejně chytrý jako pes, ale s nejvyšší pravděpodobností ještě chytřejší než šimpanz. Navíc se zdá, že Dronové mohou činit nezávislá rozhodnutí, bez ohledu na příkazy Královny, na rozdíl od Warriorů, kteří se zdají být primárně řízeni jejími příkazy a základními zvířecími instinkty.

Někteří Droni vypadají inteligentnější, než jejich „bratři“, což nahrává teorii, že míru inteligence a některé jejich další vlastnosti, ovlivňují hostitelé, respektive hostitelská DNA.

Dlouho se předpokládalo („teorie Jamese Camerona“), že Droni a Warrioři jsou ve skutečnosti stejná kasta Vetřelce, respektive Xenomorpha, a že rozdílnost v jejich vzhledu je známkou stárnutí a zralosti. V současnosti však mnohé napovídá tomu, že Drone a Warrior jsou dvě rozdílná evoluční stádia (Prometheus, Vetřelec: Covenant).