James Cameron – od řidiče náklaďáku k trojnásobnému držiteli Oscara

Megaloman, technokrat, perfekcionista, workoholik, despota a génius – James Francis Cameron.

Cameron se narodil 16.srpna 1954 v kanadském Ontariu a v současné době je jedním z komerčně nejúspěšnějších filmových režisérů světa (Avatar a Titanic – dva nejvýdělečnější filmy historie kinematografie). Zároveň je také producentem, scénáristou a trojnásobným držitelem Oscara. Obvykle režíruje akční nebo sci-fi filmy, kde tématem bývají vztahy mezi člověkem a technologiemi.

Již v útlém věku, se inspirován Kubrickovou 2001: Vesmírnou Odysseou, věnoval psaní sci-fi povídek. Nikdy nestudoval filmařinu. Původně studoval fyziku a poté angličtinu. Aby mohl v klidu pracovat na svých scénářích a dál rozvíjet svou vášeň k filmovému průmyslu, studium nedokončil a nastoupil na nepříliš ambiciózní pracovní pozici – řidiče náklaďáku. Za volantem však nezůstal dlouho a práce u filmu na sebe také nenechala dlouho čekat.

Cameron byl zpočátku vděčný i za práci poskoka ve studiu nebo  animátora speciálních efektů u béčkových filmů. Pomalu a nejistě stoupal na pracovním žebříčku, až k funkci šéfa výpravy, od kterého nechybělo daleko k nabídce režie u pokračování Piranha 2: Létající zabijáci (1981). James Cameron však nebyl přesně tím, koho producenti očekávali. Přes všechny nadšené plány, jak se bolestivě špatného scénáře chopit, byl po nedlouhé době i se všemi svými režijními postupy ze stoličky skopnut do moře. Tlak, který na něj byl producenty vyvíjen údajně zapříčinil Cameronovi noční můry, na jejichž základě během roku napsal scénář k prvnímu filmu o Terminátorovi, který zároveň i režíroval.

Jak se Cameron dostal k natáčení Vetřelců (Aliens)? Ačkoli to ve své době nebylo příliš obvyklé, povzbuzena finančním úspěchem, přemýšlela producentská trojka o pokračování filmu Vetřelec, hned po jeho premiéře.  Z funkce šéfa 20th Century Fox však odešel Alan Ladd Jr, a nový management nechtěl o nějaké další sci-fi ani slyšet. Teprve když se nálada po čase změnila a management se znovu obměnil, dostal druhý díl Vetřelce zelenou.

V té době měli již producenti v rukou začátek scénáře, který napsal – jistý James Cameron. Protože byl začátek natáčení Terminátora neplánově odsunut o devět měsíců (Arnold Schwarzenegger musel splnit závazek a objevit se ve druhém Conanovi), měl Cameron čas na psaní. Dal dohromady pár desítek stran scénáře, pro který se producenti nadchli. A to dokonce tak moc, že vydrželi čekat, než se Cameron uvolní, aby mohl scénář dopsat.

Cameron vycítil svou šanci a požadoval, aby mohl film i režírovat. Producenti nebyli proti, za předpokladu úspěšnosti Terminátora. A protože ten si vedl více než dobře, mohl se Cameron pustit do příprav.

James Cameron je v současnosti již po páté ženatý a mimo jiné, se v roce 2012 stal třetím člověkem na světě, který se ponořil na dno Mariánského příkopu.