Sigourney Weaver – prototyp silné ženy

Sigourney Weaver, rodným jménem Susan Alexandra Weaver, narozena 8. října 1949 v New Yorku, je americká herečka s židovskou krví, která se do paměti diváku zapsala především jako Ellen Ripley, hlavní hrdinka snímků o vetřelcích.

Je dcerou bývalého prezidenta televizní společnosti Sylvestra „Pata“ Weavera a anglické herečky Elizabeth Inglisové. Rodné jméno Susan Alexandra Weaver jí dlouho nezůstalo, ve 14 letech si totiž oblíbila hrdinku knihy Velký Gatsby (Sigourney Howard) a nové jméno bylo na světě.

Konec 60. a začátek 70. let je pro Sigourney dobou vzdělávání. Na známé univerzitě Stanford ukončuje coby bakalářka studium anglické literatury. Později, na ještě slavnějším Yaleu, se pak úspěšně věnuje dramatu. Jako většina hereček okusila nejdříve divadelní scénu. I přes vynikající studijní výsledky ji však ve výběru rolí limitovala její vysoká postava (měří 182 cm).  Tehdy ještě netušila, že se i díky ní stane prototypem silné a odvážné ženy, kterých stříbrné plátno nevidělo mnoho.

Ve filmu se poprvé mihla jako nová přítelkyně Woodyho Allena v jeho legendární neuróze Annie Hall. Velkým startem pro ni však byla až role Ellen Ripley ve zmiňovaném filmu Vetřelec. Film se stal její hereckou alfou a omegou. V průběhu celé své následující kariéry se s vetřelcem potkala ještě třikrát (1986, 1992, 1997), přežila bez problémů i svojí filmovou smrt a stala se zřejmě vůbec první skutečnou filmovou akční hrdinkou.

V roce 1984 se provdala za divadelního režiséra Jima Simpsona, kterému o šest let později (bylo jí 41) porodila dceru Charlottu. Angažuje se v organizaci na ochranu přírody. Kromě jazyka anglického ovládá i němčinu a francouzštinu. Navzdory svému věku nepřestává pracovat – v budoucnu se s ní na stříbrném plátně ještě určitě setkáme a možná i v roli Ellen Ripley, v zatím stále plánovaném Vetřelci 5.

Možná neznámou informací pro vás bude, že pro postavu Ellen Ripley, byly původně vybrány úplně jiné dvě herečky: Jane Fonda a Faye Dunaway. Obě však nabídku odmítly.


Závěrem dvě zajímavosti:
Během prvního natáčecího dne, kde byla na scéně Ripley (Sigourney) a kočka Jones, se na kůži herečky objevila ošklivá vyrážka. Štáb měl za to, že by mohla mít alergii na kočky a Ridley Scott vážně přemýšlel o přeobsazení hlavní role. Ukázalo se ale, že hereččino tělo reagovalo na sprej, který nanášeli na její kůži, aby vypadala jako zpocená.

Záběr, kdy Sigourney hází ve Vetřelci: Vzkříšení míč do koše, aniž by se na něj dívala (manifestace jejích nových vlastností), není trik. Trénovala po dobu deseti dní a průměrně hodila jeden ze šesti košů. Režisérovi se to však zdálo zdlouhavé a tak chtěl, aby za ní dal koš stroj nebo se použilo počítačových efektů. Sigourney nicméně byla přesvědčena o tom, že to dokáže a trvala na autenticitě. Po několika nezdařených pokusech to celý natáčecí šťáb již chtěl vzdát, v tuto chvíli však Weaver trefila koš dokonale.