Ridley Scott – až šestý v pořadí

Ridley Scott, narozený 30. listopadu 1937 ve Velké Británii, je režisér, producent a scénárista, který se proslavil především režírováním filmů Vetřelec (1979), Blade Runner (1982), Gladiátor (2000) nebo Černý jestřáb sestřelen (2001).

Scott vyrůstal ve vojenské rodině, jeho otec, královský armádní důstojník, byl často v zámoří a se svým synem tak nebyl v tomto období téměř v kontaktu. Vzhledem k charakteru jeho práce se rodina poměrně často  stěhovala.

Po konci druhé světové války se ale vrátili do rodné severovýchodní Anglie a usadili se v Teesside. Někdy v tomto období se Ridleyho velkou zálibou stalo také sledování filmů. Mezi jeho oblíbené patří například Občan Kane nebo Sedm samurajů.

Scott studoval na místním gymnáziu a později na Hartlepool College of Art a na Royal College of Art, kde získal magisterský titul. Stal se zde spoluzakladatelem časopisu RCA ARK a na konci svých studií vytvořil i černobílý krátkometrážní film Ten kluk s kolem, kde hrál i jeho otec a mladší bratr Tony. Tento film se později stal charakteristickým znakem jeho stylu.

Po absolobování školy začal pracovat v BBC, kde se zúčastnil programu pro začínající režiséry. V té době byl velkým obdivovatelem Stanleyho Kubricka, amerického režiséra a scenáristy.

V roce 1968 Ridley odešel z BBC a společně s bratrem Tonym, založili Ridley Scott Associates; produkční společnost vytvářející filmy a reklamy. V současnosti je ženatý s herečkou Gianninou Faciovou, která s výjimkou Amerického gangstera (2007), od té doby hrála  ve všech jeho filmech.

Ridley Scott údajně trpí klaustrofobií a tento pocit se mu v jeho debutovém filmu Vetřelec, podařilo přenést i na diváky, kterým normálně stísněné prostory nevadí. Pro mnohé poměrně překvapivou informací bude, že byl pro režii tohoto snímku až šestou oficiální volbou. Projekt pro studio Fox, s původním názvem Star Beast,  měli původně režírovat: Robert Aldridge, Peter Yates, Jack Clayton, Dan O´Bannon a Walter Hill.

Film, který doprovázel dnes již kultovní slogan „Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik“, vešel do kin s poutavou distribuční kampaní a stal se z něho zasloužený fenomén, při jehož sledování lidé v sále doslova vřískali hrůzou.

Oficiální kritiky byly smíšené a některé velmi útočně negativní. Snímku se vytýkal řídký děj, který tvůrci kamuflují speciálními efekty. Diváci však vzali kina útokem. Snímek vydělal jen v amerických kinech 81 milionů dolarů. Vstupenka pro Ridley Scotta do Hollywoodu tak byla více než jasná.

V roce 2003 byl Ridley Scott pasován na rytíře Řádu britského impéria za jeho přínos umění.