Ellen Ripley – co možná nevíte

Ellen Ripley se narodila 7. ledna roku 2092 v Olympia, Luna. Do svých 16 let zde žila v karanténním zařízení, pro podezření z nakažení virem XMB, z mediscanu však vyšla s negativním výsledkem.

V roce 2111 nastoupila na Attend Evansbrook Academy, kterou absolvovala s vyznamenáním. O čtyři roky později, byla zařazena do programu Horizon Beyond společnosti Weyland-Yutani, který absolvovala v prosinci následujícího roku. Během programu se osvědčila jako vyjednavač v krizi s rukojmími v raketoplánu společnosti. Od roku 2117 sloužila na lodích USCSS Kurtz v pozici důstojníka.

V dubnu 2118 požádala u Weyland-Yutani o mateřskou dovolenou, ale společnost její žádost odmítla, protože z jejího pohledu porušila direktivu zakazující porod během výkonu pracovní činnosti. Ripley podala žalobu, načež jí Weyland-Yutani odebrala licenci a zastavila plat. Do srpna téhož roku následovalo se společností tvrdé vyjednávání a spor byl nakonec vyřešen vzájemnou dohodou – Ripley  dosáhla toho, že společnost Weyland-Yutani jí obnovila licenci, zvýšila plat a povolila mateřskou dovolenou. Někdy mezi zářím a říjnem 2118 se jí narodila dcera Amanda Ripley (která však ve věku 66 let zemřela, aniž by se znovu setkala se svou matkou).

Po návratu z mateřské dovolené sloužila na USCSS Sotillo a od srpna 2120 působila jako zástupce důstojníka (identifikační číslo W5645022460H) společností Weyland-Yutani, jako pracovník na USCSS Nostromo pod kapitánem Arthurem Dallasem.

2. června 2122 vyrazilo Nostromo z planety Thedus s 20 miliony tun surové rudy směrem k Zemi. Na konci března 2122 však loď narazila na údajně neznámý signál z planetoidu LV-426, který nebyl na trase cesty, automaticky změnila směr a byla navedena  na místo, z něhož signál vycházel. Posádka byla probuzena z hibernačního spánku. Podle platných zákonů společnosti musel být signál prozkoumán.

Zde Ripley čekalo první setkání s Vetřelcem.


Zajímavé je, že původně se ve scénáři počítalo s tím, že ji při finálním souboji Vetřelec ukousne hlavu a následně jejím hlasem odvysílá zprávu na Zemi. To se ale nelíbilo filmovému studiu, scénář byl pozměněn a tak Ripley můžeme vidět v dalších pokračováních.

Ellen Louise Ripley je fiktivní hrdinka, jíž se v roce 1988, díky společnosti Dark Horse, dostalo jejího vlastního komiksového ztvárnění. V roce 2003 se dočkala ocenění 8. největší hrdinky v americké historii kina.

Původně byla tato role psána pro muže, prezident společnosti 20th Century Fox, Alan Ladd Jr. však navrhl, aby hlavní postavou byla žena a film se tak výrazně odlišil od ostatních aktuálních projektů.

Pokud jste někdy uvažovali nad podobností jmen Ridley a Ripley, věřte, že se jedná pouze o shodu náhod. Scénář byl napsán dříve, než se režie chopil Ridley Scott.

Ve druhém díle série (Vetřelci, 1986) je pak Ripley označována jako (nad)poručík, nikdy však neexistoval žádný důkaz o tom, že se jím skutečně stala.